Přes malou nepřízeň počasí jsme ve čtvrtek, 13. dubna uskutečnili náš plánovaný pěší výlet ze Starého Města do Modré a na Velehrad. A zážitků bylo víc než dost.

Pěší výlet je vždy vítanou změnou od pobytu ve škole. A ten náš nebyl nijak dlouhý. Od nádraží ve Starém Městě jsme se vydali do obce Modrá, kde jsme navštívili místní skanzen a zjistili jsme, jak žili naši předkové před několika tisíci lety. A přesto, že to nebylo v plánu, zavítali jsme i do expozice Živá voda ležící jen kousek od samotného skanzenu. Tady jsme mohli vidět život v našich řekách pohledem, který se jen tak nenaskytne. Díky podvodnímu tunelu jsme se ocitli přímo v řece samotné, aniž bychom se sami namořili, a prohlédli si zde žijící ryby od drobných jedinců až po velké pstruhy a dravé štiky.  A ani poslední zajímavé místo v Modré jsme si nenechali ujít. Při cestě do Velehradu jsem si zašli také do místního terária s různými druhy pavouků, hadů, ještěrů i dalších zvířat.

Nedaleký Velehrad nám pak nabídl prohlídku podzemí místní Baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Zde je umístěna i zlatá růže, kterou ji věnoval papež Jan Pavel II. Podobnou růži má jen několik vybraných chrámů na světě. Podobně zajímavá byla návštěva stálé výstavy „Velehrad na křižovatkách evropských dějin“. Také tou se prolínala dlouhá nit historie křesťanství na Moravě a v Čechách.

Výlet se zcela jistě povedl, i když to nebylo bez drobných problémů. Počasí nám úplně nepřálo. Na mrholení a trochu deště jsme však připraveni byli. No a malá procházka lesem mimo cyklostezku i s překonáním malého potůčku? … Ani dobrodružství přece na túře nesmí chybět.